Вибір колірної гами приміщення залежить від його габаритів, планування, освітлення та особистих уподобань. Однак важливо пам'ятати, що ваш улюблений колір, в інтер'єрі сприймається інакше і навіть може стати дратівливим. Детальніше про поєднання кольорів в інтер'єрі - у нашій статті, а ще більше цікавого про дизайн інтер'єру - у блозі https://iloft.com.ua/.
Психологія кольору в інтер'єрі
Кольорова гама приміщення створює певний психологічний настрій і навіть може впливати на поведінку, а тому, до її вибору потрібно підходити уважно. Психологи відзначають такі характеристики кольорів:
- Світло-сірий і білий - нейтральні кольори, які пасують для будь-якого приміщення і зручні тим, що їх легко розбавляти, використовуючи елементи декору і текстиль інших кольорів.
- Червоний колір - дуже неоднозначний. Він пробуджує апетит і пристрасть, але також може викликати дратівливість. Найкращий варіант використання червоного - кухня.
- Синій і зелений кольори - м'які та заспокійливі. Спонукають до роздумів, створюють гарну атмосферу для відпочинку.
- Коричневий і жовтий - теплі та природні кольори, які підходять для будь-якого приміщення. Налаштовують на робочу атмосферу та навчання.
- Помаранчевий, а також фіолетовий - досить спірні кольори, які активізують фантазію та уяву. Вони добре сприймаються у ванній кімнаті, дитячій, на кухні.
- Чорний - це колір самопошуку і пізнання, але використовувати його як основний краще не варто, щоб приміщення не вийшло занадто темним.
Важливі моменти - насиченість і глибина кольору, які краще підбирати, зважаючи на габарити та освітлення в приміщенні. Що менше простору і світла, то світлішими і прозорішими мають бути відтінки.
Як комбінувати нейтральні та яскраві кольори
Для надання інтер'єру об'єму використовуйте кілька кольорів і відтінків. Оптимальною кількістю вважаються 2-3 кольори. З них обирається один основний і два додаткових, плюс кілька тональних варіацій.
Для основи (стіни, покриття для підлоги, корпусні меблі) краще вибирати нейтральні кольори. А ось насичені та яскраві добре використовувати в акцентах (м'які меблі, портьєри, декор тощо). Але це не безумовне правило, оскільки за допомогою комбінування нейтральних і яскравих кольорів також можна зонувати простір, наприклад, роблячи стіни різних кольорів або виділяючи зону за допомогою меблів.
Жорстких правил поєднання кольорів між собою немає, адже тут важливо враховувати кількість того чи іншого кольору в приміщенні, його відтінок, насиченість і світлоту. Найчастіше використовується один із трьох принципів:
- Теплова гама - вибирають основний колір і до нього додають пару близьких (насичений і світлий). Наприклад, основа - світлий жовтий колір, до нього добре підійдуть чорний шоколад і персиковий.
- Контраст - у цьому разі комбінуються не тільки світлі й темні відтінки, а й холодні з теплими. Тут важливо не перестаратися з полярністю, вибравши для кольорів різних температур різну насиченість (наприклад, темно-бордовий і світло-блакитний), що може створити ефект бляклості.
- Моно - такий варіант має гарний вигляд у нестандартних просторах (квартирах-студіях, в офісах тощо). У цьому разі вибирають основний колір і кілька його відтінків, також може бути плюс один контрастний для підлоги тієї ж насиченості.
Вплив освітлення на сприйняття кольору
Щоб отримати правильний результат, важливо пам'ятати про освітлення, яке поділяється на природне і штучне. Світло з вікон має властивість змінюватися залежно від часу доби і погоди. Зранку світло більш холодне, а ввечері тепліше. А ось яскраве денне світло робить кольори більш бляклими.
Ранкове світло важливе для спальні, а тому щоб легше прокидатися, варто вибирати трохи тепліші відтінки. Денне та вечірнє світло частіше застають нас на кухні або у вітальні, для яких можна обирати кольори більш насичені.
За допомогою штучного освітлення можна розкрити додатковий потенціал кольору, зонувати простір і змінювати геометрію загального образу. Але тут також важливо пам'ятати про температуру і передачу кольору ламп. Так, для житлових приміщень варто вибирати тепліші відтінки або поєднання теплого з білим, що сприяє розслабленню. Для робочої зони (офіс) варто вибирати білу і холодну тональність, що безпечніше для очей і підвищує розумову активність.